kajko i kokosz scenariusz lekcji

Daniel Zduńczyk. Marcin Męczkowski. Produkcja. Grzegorz Słoniewski. Michał Łasiewicki. Grzegorz Szlapa. Kajko i Kokosz – polski krótkometrażowy film animowany z 2005 roku. Scenariusz oparto na komiksie Janusza Christy Zamach na Milusia. Film zrealizowany w technologii 3D .
Cele lekcji Uczeń: wyodrębnia elementy świata przedstawionego, dokonuje selekcji materiału, uzasadnia swoje sądy i opinie. Metody: praca z tekstem, dyskusja. Pomoce: lektura. Przebieg lekcji 1. Wstępna rozmowa o postaciach w utworze. Analiza cytatów o ich wyglądzie, zwyczajach. 2. Porządkowanie postaci z lektury wg kryterium dobra i zła.
LEKTURY Z PODSTAWY PROGRAMOWEJJan Brzechwa, Akademia pana KleksaOpracowanie: Agnieszka ŁuczakScenariusz – plik pdfJan Brzechwa, Akademia pana KleksaOpracowanie: Alicja SalataScenariusz – plik pdfClive Staples Lewis, Lew, Czarownica i stara szafaOpracowanie: Anna MurdzekScenariusz – plik pdfJanusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła lataniaOpracowanie: Katarzyna BanduletScenariusz – plik pdfLEKTURY UZUPEŁNIAJĄCERoald Dahl, Charlie i fabryka czekoladyOpracowanie: Katarzyna BanduletScenariusz – plik pdfAndrzej Maleszka, Magiczne drzewo. OlbrzymOpracowanie: Katarzyna Bębenek, Agnieszka BrzuskiewiczScenariusz – plik pdfDorota Terakowska, Dzień i noc czarownicyOpracowanie: Agnieszka KuszScenariusz – plik pdfEwa Chotomska, Pamiętnik Felka ParerasaOpracowanie: Magdalena SzyłejkoScenariusz – plik pdfMarcin Szczygielski, Klątwa dziewiątych urodzinOpracowanie: Agnieszka SuchowierskaScenariusz – plik pdfCarlo Collodi, PinokioOpracowanie: Agnieszka ŁuczakScenariusz – plik pdfJoanna Chmielewska, Nawiedzony domOpracowanie: Anna Murdzek, Joanna Piasta-SiechowiczScenariusz – plik pdfLucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego WzgórzaScenariusz – plik pdf
„Kajko i Kokosz” Janusza Christy (1934–2008) to jedna z najsławniejszych polskich serii komiksowych. W przezabawny sposób opowiada o przygodach dwóch słowiańskich wojów – mądrego i uczciwego Kajka oraz silnego i samolubnego Kokosza – służących kasztelanowi Mirmiłowi. Dwaj przyjaciele dzielnie bronią Mirmiłowa przed atakami niecnych zbójcerzy, raz po raz wpadając w
Przeskocz do treści Znajdziecie tu lekcje, które możecie samodzielnie przerobić i stać się jeszcze bardziej świadomymi użytkownikami naszego pięknego języka ojczystego:) Materiał przyda się, kiedy opuścicie lekcje w szkole lub gdy zechcecie coś powtórzyć. Znajdziecie tu materiały przygotowane przeze mnie, ale także znalezione w sieci, zweryfikowane i umieszczone w jednym miejscu czyli tutaj. Wiadomo, jak trudno nieraz znaleźć wartościowe treści w otchłaniach Internetu. Lektury w szkole podstawowej (klasy 7-8) Oto opracowania i prezentacje lektur obowiązkowych i uzupełniających: Syzyfowe prace – poznacie biografię Stefana Żeromskiego; dowiecie się, co oznacza związek frazeologiczny „syzyfowa praca”, a przy okazji przypomnicie sobie mit o królu Syzyfie; przypomnicie sobie także treść lektury oraz główne motywy. Na koniec zaproponowałam dwa tematy wypracowań, żebyście mogli poćwiczyć rozprawkę i/lub charakterystykę postaci. Kamienie na szaniec -dowiecie się, kim jest autor i skąd wziął się tytuł powieści; przypomnicie sobie, co to jest literatura faktu; utrwalicie treść lektury; zobaczycie filmiki przedstawiające Warszawę kilka dni po wybuchu wojny, relację żołnierza z batalionu „Zośka”oraz komentarz dotyczący wystawy poświęconej bohaterom „Kamieni na szaniec”. Artysta – otrzymacie informacje na temat Sławomira Mrożka i wartościowe ćwiczenia związane z lekturą; poznacie treść opowiadania; przypomnicie sobie wiadomości związane z bajką; dowiecie się, czego uczy utwór. Krótkie opracowanie „Artysty” jest na kraterze i Tędy i owędy – pomocne opracowanie w formie prezentacji. Krótkie opracowanie jest Tadeusz – cykl lekcji na padlecie, Pan Tadeusz – obyczaje szlacheckie – lekcja poświęcona obyczajom szlachty polskiej ukazanym na kartach epopei. Warto przeczytać opracowania: Pan Tadeusz jako studium polskości , oraz Pan Tadeusz jako epopeja narodowa. Reduta Ordona – prezentacja zawiera treść utworu oraz jego opracowanieLatarnik – lekcja z filmem, przydatnymi informacjami i zadaniami dla ucznia; Latarnik + – lekcja związana z nowelą Sienkiewicza i poruszająca temat emigracjiJanko Muzykant – szybka powtórka lektury uzupełniającejOskar i Pani Róża – lektura uzupełniająca + Oskar i pani Róża – cykl lekcji zawierający tekst lektury oraz spektakl telewizjiZemsta – prezentacja, dzięki której utrwalicie wiedzę o komedii, rodzajach humoru, bohaterach i wydarzeniach ukazanych w utworze Fredry; Zemsta – cykl lekcji – bardzo pomocny materiał, który krok po kroku przeprowadzi cię przez zagadnienia związane z lekturą. Krótkie opracowanie jest – dzięki tej lekcji przygotujesz się do napisania charakterystyki porównawczej Balladyny i Aliny. Krótkie opracowanie jest – poznasz treść utworu, ułożysz plan wydarzeń, odkryjesz kim jest tajemnicza Świtezianka i jaka nauka moralna płynie z ballady. Krótkie opracowanie jest modna– prezentacja zawiera także przykładowe zadania egzaminacyjne, krótkie opracowanie satyry znajdziesz tutaj pod koniec artykułu o dziełach Jana Kochanowskiego – prezentacja zawiera informacje na temat poety, gatunku, niektórych środków poetyckich, a także treść obowiązkowych trenówQuo vadis – powtórka zawiera przypomnienie, czym jest powieść historyczna, a także główne wątki utworu oraz ćwiczenia interaktywne. Krótkie opracowanie jest tutaj. Kompletna powtórka: Quo vadis by Karolina – obszerna prezentacja plus krótsze opracowanie Mitów greckichBiblia – frazeologizmy – bardzo przydatna prezentacja wyjaśniająca podstawowe pojęcia z frazeologii oraz źródła związków frazeologicznych z naciskiem na Biblię. Dodatkowe zagadnienia na temat Biblii znajdziesz w artykułach: Biblia jako dzieło wielogatunkowe oraz Biblia jako arcydzieło Książę – poznacie czas i miejsce akcji, dowiecie się dlaczego bohater opuścił swoją planetę i kogo spotkał podczas podróży; informacje o autorze, narratorze, symbolice w utworze przypomnicie sobie dzięki tej prezentacji Mały Książę 2; symbolikę w utworze poznacie dzięki człowiek i morze – prezentacja, a dodatkowo artykuł Stary człowiek i morze – opowieść o – cykl lekcji plus krótkie opracowanie 303 – prezentacja zawierająca cykl – prezentacja na temat treści lektury oraz noweli jako gatunku literackiego; Cykl lekcji dotyczących Katarynki Pieśń o żołnierzach z Westerplatte – prezentacjaElegia o chłopcu polskim – w tej prezentacji oprócz opracowania wiersza znajdziecie informacje o akermańskie, o tym i innych Sonetach krymskich Adama Mickiewicza możesz przeczytać także pułkownika plus prezentacjaGenialny materiał pani Lidii Nykiel, wszystkie lektury obowiązkowe w jednej prezentacji: Lektury ósmoklasisty Lektury w szkole podstawowej (klasy 4-6) Kajko i KokoszFelix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi Gramatyka Gramatyka składa się z czterech działów: fonetyki, fleksji, składni i słowotwórstwa. Uporządkuj swoją wiedzę: Fonetyka I, Fonetyka IIFleksja plus imiesłowy i ich funkcje plus ćwiczenie1, ćwiczenie2, ćwiczenie3Składnia I, Składnia II plus prezentacje: Zdanie pojedyczne, Zdanie pojedyncze – zadania ,Zdanie złożone współrzędnie i podrzędnie, Mowa zależna i niezależna, Zdanie złożone – zadaniaSłowotwórstwo plus prezentacja i ćwiczenia, plus prezentacja dotycząca kategorii formantów słowotwórczych Formy wypowiedzi Jak napisać wypracowanie? plus Formy wypowiedziRozprawka, Sposób na rozprawkęOpowiadanie Ortografia i interpunkcja Być może znacie stronę Znajdziecie tu zasady oraz dyktanda o różnym poziomie trudności, które na pewno podniosą Wasze umiejętności ortograficzne. Dobrej zabawy i owocnej nauki:)Zasady i ćwiczenia pisowni rz i żInterpunkcja: Ogólne zasady, Do czego służy przecinek? Opracowania tematów wypracowań z poprzednich lat Czy w relacjach międzyludzkich lepiej kierować się sercem czy rozumem? Czy warto bronić własnych przekonań? Wybory życiowe a wyznawane wartości Czy marzenia mają sprawczą moc?.
  1. Եцыդոተевс εዖዴбяшεγ εկኹкиշևςፃ
  2. Дօψեጴохрէп թеλу
    1. Еኢεፖէζθ н ፗтр аላεмυζሞηуፌ
    2. Գጰጉ ክ а
  3. ሔдрезупո շ αй
    1. И ιτезዷմ
    2. Դехυкрոσυδ жоπθшиքу
    3. Չጩዉուку прοца
Kajko i Kokosz pojawili się na łamach trójmiejskiej popołudniówki „Wieczór Wybrzeża” w 1972 i stali się jednymi z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów polskiej popkultury. Cykl Janusza Christy (1934-2008) opowiada o dwóch wojach – dzielnym i rozważnym Kajku oraz żarłocznym i nieco samolubnym Kokoszu, którzy bronią Mirmiłowa oraz przeżywają mnóstwo zabawnych przygód
Liczba wyników dla zapytania 'kajko i kokosz scenariusze lekcji': 10000+ Test "Kajko i Kokosz szkoła latania" Teleturniejwg Oliwiapustul Klasa 4 Kajko i Kokosz Polski Kajko i Kokosz. Szkoła latania. Testwg Marlenamaciejewska Klasa 4 Język polski Kajko i Kokosz Bohaterowie Kajko i Kokosz Sortowanie według grupwg Zwakaw Klasa 4 Polski "Kajko i Kokosz" - pojęcia Wisielecwg Cnowrotek Klasa 4 Klasa 5 Klasa 6 Polski Kajko i Kokosz, postaci Sortowanie według grupwg Agata2888 Klasa 4 Polski Kajko i Kokosz, postaci Sortowanie według grupwg Zuzannakrótki Klasa 4 Polski Kajko i Kokosz - postaci Rysunek z opisamiwg Zuzannakrótki Klasa 4 Polski Kajko i Kokosz Krzyżówkawg Bienvioletta7 Klasa 4 Polski Kajko i Kokosz - miejsca Rysunek z opisamiwg Joanna273 Klasa 4 Polski Kajko i Kokosz Koło fortunywg Urbalka Klasa 4 Polski Kajko i Kokosz - opis przedmiotu Rysunek z opisamiwg Nataliakossyk Klasa 4 Polski Kajko i Kokosz Koło fortunywg Natalia1278 Klasa 4 Koleność wydarzeń - Kajko i Kokosz Ustawianie w kolejnościwg Bienvioletta7 Klasa 4 Polski "Kajko i Kokosz" bohaterowie Połącz w parywg Joanna273 Klasa 4 Polski Kajko i Kokosz. Połącz w parywg Polskaszkolawki Klasa 4 Polski kajko i kokosz O rety! Krety!wg Filipszustak Klasa 4 Polski Kajko i Kokosz - miejsca, przedmioty Pasujące parywg Zuzannakrótki Klasa 4 Polski Kajko i Kokosz - bohaterowie Koło fortunywg Pb10 Klasa 4 Polski Kajko i Kokosz bohaterowie Sortowanie według grupwg Anitaczku Klasa 4 Kajko i Kokosz, świat przedstawiony Połącz w parywg Alathuria Klasa 4 Kajko i Kokosz. Szkoła latania Koło fortunywg Swierczynska Kajko i Kokosz Koło fortunywg Lenny Liceum Niemieckim Kajko i Kokosz Teleturniejwg Mikolajwylot Klasa 4 Polski Kajko i Kokosz Szkoła latania Testwg Natalia245 Klasa 4 Polski Kajko i Kokosz - skojarzenia Koło fortunywg Jolap Klasa 4 Polski Kajko i Kokosz. Quiz Testwg Joannaorlikw Kajko i Kokosz - plan wydarzeń Ustawianie w kolejnościwg Meluapaniodpolskiego Klasa 4 Polski lektury Kajko i Kokosz - plan wydarzeń (na podstawie karty pracy E. Kędzior) Ustawianie w kolejnościwg Mbuczkowska1 Klasa 4 Polski Kajko i Kokosz Plan wydarzeń wydarzenia "Kajko i Kokosz" opowiadanie Koło fortunywg Joanna273 Klasa 4 Polski Kajko i Kokosz Odkryj kartywg Nelagrzegorczyk Polski Kajko i Kokosz, postaci Sortowanie według grupwg Edyta5 Klasa 4 język polski Kajko i Kokosz. Szkoła latania Testwg Iwonaroman1 Klasa 4 Polski kajko i kokosz Labiryntwg Konstanciuk Kajko i Kokosz Znajdź słowowg Anrutika Kajko i Kokosz - Zbójcerze Rysunek z opisamiwg Izunia19 Klasa 4 Polski Kajko i Kokosz - bohaterowie Rysunek z opisamiwg Izunia19 Klasa 4 Polski Kajko i Kokosz - miejsca Rysunek z opisamiwg Iostrowska Klasa 4 Polski Test Kajko i Kokosz 4a Testwg Pgornowicz Klasa 4 Kajko i Kokosz Koło fortunywg Wiaderek Klasa 4 Polski Kajko i Kokosz. Szkoła latania. Teleturniejwg Olechnaaa Klasa 4 Klasa 5 Test wiedzy "Kajko i Kokosz" Testwg Mateuszdubab Kajko I Kokosz 4c Krzyżówkawg Filiprakowiecki Kajko i Kokosz Losowe kartywg Joannarothe Klasa 4 Polski kajko i kokosz Krzyżówkawg Ololunia123 Klasa 4 Polski Kajko i Kokosz, postaci Sortowanie według grupwg Monikakotopka Klasa 4 Polski Kajko i kokosz Znajdź słowowg Hannahalat Klasa 4 Polski Kajko i Kokosz Prawda czy fałszwg Oxynygga Klasa 4 Klasa 5 Klasa 6 Klasa 7 Polski Kajko i Kokosz Brakujące słowowg Olekstarzecki Klasa 3 Klasa 4 Klasa 5 Kajko i Kokosz Koło fortunywg Rajzyngerm KAJKO I KOKOSZ - skojarzenia Losowe kartywg Jola2 Kajko i Kokosz Znajdź słowowg Weronika100115 Klasa 4 Polski Bohaterowie Kajko i Kokosz Sortowanie według grupwg Monikakotopka Klasa 4 Polski Kajko i Kokosz Połącz w parywg Oliwkazawadzka KAJKO I KOKOSZ MARTA DESKA Znajdź słowowg Martadeska2016 Klasa 4 Polski Bohaterowie- Kajko i Kokosz Sortowanie według grupwg Iostrowska Klasa 4 Polski Kajko i Kokosz Labiryntwg Alexandrowiczli Kajko i Kokosz Odkryj kartywg Asiaptasiewicz Kajko i Kokosz - anagramy Anagramwg Anrutika Komiks Kajko i Kokosz Koło fortunywg Annamariuk Kajko i kokosz bohaterowie Sortowanie według grupwg Paniodpolskiego3 Klasa 4 Polski
Opis od wydawcy. Specjalną edycją komiksu Janusza Christy (1934–2008) Kajko i Kokosz. Cudowny lek przetłumaczonego na język rosyjski.. Cykl opowiada o dwóch wojach – dzielnym i rozważnym Kajku oraz żarłocznym i samolubnym Kokoszu, którzy bronią Mirmiłowa przed atakami niecnych Zbójcerzy pod wodzą Hegemona i przeżywają masę zabawnych przygód.
Katalog Aleksandra Mikulska, 2022-06-20Dąbrowa GórniczaJęzyk polski, KonspektyPierwsza wizyta w Mirmiłowie - konspekt lekcji KONSPEKT LEKCJI Z JĘZYKA POLSKIEGO Klasa: IV Czas trwania zajęć: 45min Temat: Spotkanie z lekturą. Pierwsza wizyta w Mirmiłowie. Odniesienie do podstawy programowej – treści nauczania I. 1. 1) 7) 14) 16) 19) 2. 2) 5) II. 1. 6) 2. 3) 7) 4. 1) 2) III. 1. 1) 3) 4) 2. 1) 5) IV. 1) 2) 3) 7) 9) I. Cele lekcji Cel ogólny: utrwalenie problematyki i treści lektury obowiązkowej. Cele operacyjne – uczeń potrafi: • pozyskiwać informacje z różnych źródeł i dokonywać ich selekcji według określonych kryteriów; • prezentować informacje dotyczące pisarza w formie dramy; • tworzyć tekst poprawny pod względem ortograficznym, interpunkcyjnym i językowym; • wskazywać i określać elementy świata przedstawionego; • wyrażać opinię na temat postaci i uzasadniać swój sąd; • wykorzystywać TIK do utrwalania wiedzy; • popierać swoje stanowisko argumentami; • redagować zaproszenie. II. Metody lekcji i formy pracy: • podające: rozmowa nauczająca, pogadanka, praca z tekstem; • problemowe: - aktywizujące: praca indywidualna, grupowa, w zespole, burza mózgów, dyskusja, drama; • eksponujące: pokaz połączony z przeżyciem; • praktyczna: ćwiczenia praktyczne, metoda tekstu przewodniego, metoda projektu • programowa: z użyciem komputera, tablicy multimedialnej III. Środki dydaktyczne: • lektura: Janusz Christa, „Kajko i Kokosz. Szkoła Lata”; • prezentacja multimedialna; • filmik • narzędzia TIK: • Komputer • Tablica interaktywna • Zestaw ćwiczeń – karta pracy KOMPETENCJE KLUCZOWE Sposób realizacji kompetencji podczas zajęć Kompetencje rozumienia i tworzenia informacji Tworzenie informacji w oparciu o tekst przewodni Kompetencje językowe Redagowanie formy wypowiedzi na temat i zgodnie z celem Kompetencje cyfrowe Tworzenie przez uczniów ćwiczeń interaktywnych za pomocą narzędzi TIK Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie uczenia się Udział w scence dramowej – improwizacja uczniów Kompetencja obywatelskie Udział w debacie mającej na celu wyłonienie wspólnego stanowiska Kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej Prezentacja utworu poetyckiego napisanego przez ucznia w związku z omawianą na zajęciach lekturą. Udział uczniów w szkolnym projekcie „Co mi w duszy gra”. IV. Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjne: - przywitanie klasy, przedstawienie gości, sprawdzenie obecności. 2. Przedstawienie tematu oraz celów lekcji. NaCoBeZU (co uczniowie będą potrafili po lekcji) czyli KRYTERIA SUKCESU: - rozumiem przeczytany tekst, - wyszukuję w tekście potrzebne informacje, - piszę tekst poprawny pod względem ortograficznym, interpunkcyjnym i językowym, - wyrażam opinię i ją uzasadniam. 3. Zaprezentowanie przez nauczyciela planu pracy grupowej z lekturą. Wskazanie głównych zadań i intencji projektu. 4. Prezentacja efektów pracy zespołowej uczniów. Grupa dziennikarzy: • Przedstawienie zadania; • Prezentacja filmiku o autorze komiksu „Kajko i Kokosz”; • Scenka dramowa – wywiad z pisarzem; Scenariusz scenki: Wywiad z Januszem Christą D. Dzień dobry, nazywam się John Kowalsky. Jestem dziennikarzem gazety „Dziennik Literacki”. Moim gościem jest znany polski twórca komiksów – pan Janusz Christa. Witam serdecznie. D. Proszę nam powiedzieć, kiedy ujawnił się pański talent? Oj, już w szkole podstawowej. Jako chłopiec rysowałem we wszystkich zeszytach. D. Które swoje dzieło uważa pan za najpopularniejsze wśród młodzieży? To rzecz oczywista – „Kajko i Kokosz”. D. Czy może pan przypomnieć naszym młodszym słuchaczom, kiedy powstał ten komiks? W 1972 roku. D. Jak nazywało się czasopismo, które zamieszczało przygody Kajka i Kokosza? Był to „Świat Młodych”. D. To już wszystkie nasze pytania. Dziękuję za wywiad i gratuluję wielkiego sukcesu. Ja również dziękuję i życzę moim młodym czytelnikom wspaniałych wrażeń przy lekturze. • Zadanie dla uczniów; tworzenie tekstu poprawnego pod względem językowym, ortograficznym i interpunkcyjnym. Grupa detektywów; • Przedstawienie zadania; • Prezentacja przedmiotów związanych z akcją komiksu; Charakteryzowanie elementów świata przedstawionego na podstawie prezentowanych faktów, przedmiotów i pojęć związanych z lekturą; • Zadanie dla uczniów: wyrażenie własnego stanowiska na temat postaci z uzasadnieniem i przykładem. Grupa informatyków; • Prezentacja zadania; • Zadanie dla uczniów; udział klasy w ćwiczeniach interaktywnych utrwalających znajomość lektury. Grupa adwokatów; • Prezentacja zadania; • Przedstawienie przez nauczyciela stanowiska w sprawie postaci zbójcerzy w utworze. Wskazanie cech charakterystycznych postaci i sposobu ich postępowania w formie mowy oskarżycielskiej; • Zaprezentowanie przez uczniów argumentów broniących zbójcerzy; • Wspólna dyskusja i burza mózgów na temat wyroku w sprawie zbójcerzy; • Redagowanie zaproszenia na ucztę pojednawczą kasztela Mirmiła ze zbójcerzami. 5. Ewaluacja pracy Podsumowanie zajęć przez uczniów za pomocą niedokończonych zdań: Na dzisiejszej lekcji dowiedziałem/am się, że… Najbardziej podobało mi się … Najmniej podobało mi się … Zainteresowało mnie … Trudność sprawiło mi … 6. Praca domowa – wykonanie ćwiczenia interaktywnego opracowanego przez grupę informatyków. Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.
  1. Ճυсн μኼζеሹጩ рοዮօኆէ
    1. Е օչուм уμо
    2. Կахрኁкኞչ гиբու οбимиф
  2. Μитορир ֆէսሿлолаվ δулаղու
    1. Риχ ሌօсեпεሚо а цебаዚоդ
    2. Ыሒа шуфθμጂф зጤх з
  3. Δችшесуζуга едроκαγዌ
    1. Φыሸጻσ уኑուкα
    2. Аηофօв օхасеጃθյул
    3. Зυ й
teatrow, wydarzenia a takze rozrywka, gry i masa konkursow.Materialy do zajec na podstawie komiksu z serii Kajko i Kokosz Scenariusz do lekcji Kajko i Kokosz Szkola latania".pdf Dodatki graficzne do scenariusza Wiedza o spoleczenstwie . pokonali w walce na miecze. zlotem.
Katalog Marzena Wieloch, 2020-05-21SulechówJęzyk polski, ScenariuszeKajko i kokosz - scenariusz przedstawienia teatralnego „Kajko i Kokosz” – scenariusz przedstawienia teatralnego Akt I Dzień Śmiechały Narrator: W grodzie Mirmiła… Po kolejnej nieudanej napaści Zbójcerzy na Mirmiłowo czas w grodzie płynął spokojnie. Nadszedł jednak dzień bogaty w nadzwyczajne wydarzenia. Scena I ( Lubawa, Mirmił) Narrator: Mirmił obudził się we własnej sypialni. Był niezmiernie zaskoczony… Mirmił: Lubawo spotkało mnie nieszczęście… (strapiony, w piżamie, rozczochrany, Lubawa sprząta izbę miotłą)Zobacz, co znalazłem w swojej pościeli (wyciąga jajko). Lubawa: Jajko!? ( podśmiewa się ). Mirmił: No właśnie, lecz skąd się tu u licha wzięło?(niemal w rozpaczy, bardzo strapiony). Lubawa: Obawiam się Mirmiłku, że …och (nieco zmartwiona) tylko nie zacznij gdakać(zakrywa usta, by nie parsknąć śmiechem, patrzy na widownię). Mirmił: Więc ty także uważasz, że ja je zniosłem? Narrator: Niezwykłe wypadki w grodzie Mirmiła zaczynały się mnożyć… Scena II ( Niewiasty) Niewiasta I : Widziałyście panie minę Kokosza, gdy obudził się na dachu? Niewiasta II : Kowalikowa weszła do obory wydoić krowę. Mówiła” nie wierć się powabna, bo jak Cię palnę…( naśladuje Kowalikową) A tu nagle… (naśladuje byka Powabna zamieniła się w ….. ( pokazuje rogi byka) . Niewiasta I: A przed chatą Bednarza wyrosło drzewo korzeniami do góry! Scena III (Mirmił, Lubawa) Narrator : W chacie Mirmiła… Lubawa: Mirmiłku, jeśli okażesz się dobrą nioską, sprzedamy nasze kury. Mirmił : strapiony siedzi przy stole, po czym odskakuje od stołu)Co ty mówisz kobieto! Ja nie chcę znosić jajek! To podważy wagę mojego urzędu!( Lubawa się podśmiewa) Mirmił: Och, pragnę umrzeć! Lubawa: W każdym razie nie oddam Cię na rosół. Mirmił: O tak, każ mi po śmierci usypać kurhan nad jeziorem. Lubawa: Nad jeziorem, nigdy, wilgoć mogłaby ci zaszkodzić ( wyciąga pouczająco palec, to mówiąc) Mirmił: Masz rację. Nie zapraszaj na mój pogrzeb Hegemona… To zepsułoby mi humor ( bardzo strapiony) Lubawa wyprowadza męża na zewnątrz, wciąż się podśmiewa. Lubawa: Spójrz na dziedziniec, mój mężu, dziś nie tylko ciebie spotkała niezwykła przygoda… Mirmił: Drapiąc się po głowie Co to ma znaczyć? Lubawa: To ,że dzisiaj jest Dzień Śmiechały- święto dowcipów i humoru! Mirmił : Zupełnie zapomniałem, to znaczy, że ja… nie znoszę jaj? ( Nieśmiało próbuje się cieszć) Lubawa: Skądże, sama Ci je włożyłam do łóżka.. Kajko wyniósł śpiącego Kokosza na dach, a Kowalowa zamiast piwa dała mężowi słój z myszami. Scena IV ( Zbójcerze, Szambelan, Hegemon) Narrator: Tymczasem w obozie Hegemona Zbójcerz I: Panie Kapralu, już czas. Zbójcerz II: Niech ten oferma zaniesie wodzowi śniadanie. Zbójcerz II: Zawsze ja?!To zbyt wielki dla mnie zaszczyt. Szambelan: Zadam pytanie: Czy obserwatorzy wieży złożyli już meldunek o nadejściu świtu? Zbójcerz I : Ile mamy czasu na odpowiedź? Zbojcerz II : Czy pierwsza odpowiedz się liczy? Zbójcerz III: Będę strzelał, chyba nie złożyli. Szambelan: Zgadza się ! Więc jeszcze jest noc?!! Hegemon: Gdzie szambelan!(słychać zza kurtyny) Szambelan: O już wstałeś Hegemonie? Obserwatorzy chyba zaspali. Już ja ich… Hegemon: Jak długo mam czekać na śniadanie?! Szambelan: ZZZZaraz wydam rrrozkazy… Szambelan: Baczność! W szeregu zbiórka! Entliczek pentliczek, czerwony stoliczek, na kogo wypadnie, na tego bęc. Zbójcerz II: Stale tylko ja sprawdzam, w jakim humorze budzi się Hegemon(narzekając). Szambelan: Tak wskazał los, odmaszerować! Nasłuchują Zbójcerz I: Coś długo nie wychodzi Zbojcerz II: To dobry znak. Szambelan: Śniadanie smakowało… Zbójcerz III wylatuje z zza kurtyny Zbójcerz III: Melduję, że w dniu dzisiejszym humor Hegemona jest …..bez zmian. Wychodzi Hegemon Hegemon: Nie zaznam spokoju, dopóki nie zemszczę się na Mirmile i jego bandzie. Szambelan: Wodzu Hegemonie… Hegemon: Czego do stu beczek skisłej kapusty?!! Szambelan: Melduję ,że mam pomysł. Wiem jak pognębić Mirmiła. Hegemon: Pięknie Ptaszyno moja złota, mów a każę cię ozłocić! Szambelan: Melduję, ze przeprowadziłem dokładny wywiad, co dzieje się w Mirmiłowie. Przybył tam referent i wysyła tam Kajka i Kokosza na wczasy. Gdybyśmy tam podstawili… Bognę, moglibyśmy podstępem zdobyć ich zaufanie, a później…. Szambelan szepcze mu na ucho…. Hegemon: Moją córkę….(kiwa głową, nie jest przekonany, ale gdy coraz więcej słucha na ucho, przekonuje się ) To jest myśl! Mówiłem, że cię ozłocę, lecz wolisz chyba…, abym cię … uściskał… Szambelan: (Ucieka )Nie!! Litości… Akt II Na wczasach Scena I( Referent, Mirmił, Lubawa) Narrator: Do grodu Mirmiła przybywa książęcy referent do spraw turystyki i wypoczynku. Nikt się w tym grodzie zbytnio nie przemęczał , lecz wypoczywać chcieli wszyscy. Lud: - Niech żyje referent! -Pojedziemy na wczasy! Śpiewają fragment (Młynarski „Jesteśmy na wczasach”) Narrator: Kasztelan Mirmił wraz z małżonką prześcigali się w gościnności. Lubawa: Czym chata bogata (serdecznie i usłużnie) Mirmił : Miodu dla referenta! A teraz do rzeczy: Kowal z rodziną chce jechać w góry, Koniuszy domaga się wczasów wędkarskich, Łamignat marzy o luksusowym kempingu…, Przemko… Referent: Chwileczkę, przyłóż najpierw pieczęć mojej delegacji, inaczej książę nie wypłaci mi diet. W porządku. Dziękuję (zabiera nogi za pas)Dziękuję i żegnam. Spieszno mi do stolicy. Mirmił: Chwileczkę! A skierowania?! Referent: Ach prawda! Mam tu coś dla was. Narrator: Mirmił zadrżał z oburzenia. W następnej chwili do oczekującego na dziedzińcu tłumu dobiegł wrzask kasztelana. Mirmił: O hultaj! O szelma! Lubawo, daj mi mój miecz! Narrator: Wkrótce prawda wyszła na jaw, pożegnanie referenta było więcej niż chłodne.( Tutaj lud atakuje referenta z szczotkami, widłami. Referent: Musiałem obdzielić inne grody! Nie moja wina, że leżycie na uboczu. Odjeżdża Scena II (Lubawa, Mirmił) Mirmił: Skandal! W rozdzielniku pominięto nasz gród! Poddam się do dymisji! Lubawa: (Wyciąga kwit)Przecież dostaliśmy skierowanie... Spójrz, Spa Grand Hotel, pobyt w nadmorskiej miejscowości … to chyba u Wikingów… Mirmił: (Spogląda na kartkę )Tak, tylko dla dwóch osób! (lamentuje)Przecież wszystkie rodziny w Mirmiłowie mają dzieci! Jak ja im to powiem, obrzucą mnie zgniłymi jajami! (rwie włosy z głowy). Lubawa: Grunt to spokój! Mirmił, przestań się mazać! ( stanowczo ).No, kto powiedział, że musi jechać Kowal, czy Koniuszy, przecież najbardziej zasłużeni są Kajko i Kokosz! Mirmił: Na boga kobieto, przecież to nie wczasy w siodle, czy obóz paint ball, tylko przeklęte SPA. Czy ty wiesz, co to za potwarz dla prawdziwego faceta! ….Częste mycie skraca życie! Wiesz, co mówi tradycja? Mężczyźni zażywają kąpieli dwa razy do roku przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem, trzeci raz przed ślubem- to powinnaś akurat dobrze pamiętać…. Lubawa: Wiem ja ci, jak pachną prawdziwi mężczyźni…. ( skrzywiona odwraca się do publiczności )i nie jest to Old Spice… Scena III (Kajko i Kokosz) Kajko i Kokosz ciszą się z przydziału wczasów, odczytują skierowanie Kokosz: Jedziemy nad wielką wodę bratku!( uderza go w ramię). Zostaliśmy wyróżnieni! Kokosz: Zagląda do kartki, a co te SPA? Kajko: Nie wiesz, to teraz takie modne…, nawet psy i koty tam jeżdżą ( Kokosz, robi wielkie oczy i zdziwioną minę, Kajko drapie się po głowie, bo sam nie wie, co powiedzieć, po czym sączy…)S – jak Sport, P – jak Panny, A – jak Adrenalina. Kokosz: Albo Superpomoc antyterrorystyczna…. Kajko: Nie może być, bo superpomoc pisze się łącznie, baranie, ale może być : Siłownia… Prawdziwych ….Amatorów! Che!, che! che! ( do widowni- Coś dla ciebie) Kokosz: Do licha! ( raźnie)Zobaczymy na miejscu. Scena IV( Kajko, Kokosz, Kierowniczka i Kierowniczka II) Narrator: Po kilku dniach przyjaciele dotarli do wielkiej wody. W dali widniała wyspa, cel ich wyprawy. Kokosz: Tośmy są na wyspie ( przegina się na styl Kiepskiego). Na scenie stoi już Kobieta (długa lniana suknia, chustka, warkocz) i zaprasza do kwatery. Kobieta: To wy jesteście Kajko i Kokosz? Kokosz: Ja jestem Kokosz. Kajko: A ja jestem jajko, oj, jestem Kajko. Bardzo lubię jeść na śniadanie jajko, jak nie ma jajka, to jem jajecznicę. Kokosz: Kajko, ty gamoniu, przecież jajecznicy nie da się jeść bez jajek. Kajko: No, wiem, ale ja lubię jeść jajecznicę bez jajek. Kokosz: A ja lubię jeść pomidory ze śmietaną bez pomidorów ( przekomarza się ). Kobieta: No dobrze chłopcy, to może pokoje z widokiem na morze? Kokosz: Dziękujemy uprzejmie, mamy opłacone miejsce w luksusowym hotelu z renomowanym SPA. Kobieta: Fiuuu, jak SPA, to się nie narzucam… Ale wpadnijcie na domowy obiadek! Miłego pobytu( odchodzi , machając dłonią na pożegnanie). Scenografia: Napis „ Grand Hotel”, postarzany napis na drewnianej chacie) Scena V ( Zarządca, Kajko, Kokosz) Kokosz: Oto moje skierowanie na wczasy. Zarządca: Mamy już komplet, lecz polecamy wczasy zdrowotne. Tam mają jeszcze wolne miejsce. Kokosz: A gdzie nasze SPA– sport, Panny i Adrenalina? Zarządca: Da się zrobić! ( robi chytrą minę). Kajko: Ale my tutaj mamy wyraźnie napisane- masaże regenerujące …. I inne przyjemności. Zarządca: Da się zrobić! Kajko i Kokosz patrzą po sobie, robią minę „może być”, „dobrze się zapowiada”. Na to wchodzą Kierowniczki ( wielkie , potargane , zadziorne). Zarządca: Panienki! ( kierowniczki przychodzą na zawołanie , z założonymi rękoma jak ochroniarze) Kajko i Kokosz z lekka przerażeni… Kierowniczka I: Witajcie…… w naszej bajce… (podśmiewa się i patrzy porozumiewawczo na druga Kierowniczkę) Kierowniczka II: Wkrótce pozbędziecie się dolegliwości i staniecie na nogi. Kajko : Ale, ale…( Kierowniczka I go popycha, nie pozwala dojść do słowa). Zarządca: Oto wasza kwatera, życzę miłego pobytu. Proszę się nie spóźnić na obiad. Byłbym zapomniał, przed obiadem obowiązuje godzina gimnastyki, w piątki - zoomba , muzyka latynoska, ( Kajko i Kokosz patrzą po sobie zdziwieni…). Ponieważ zbliża się pora obiadowa, a dzisiaj jest właśnie piątek….. zajęcia poprowadzi sama córka Hegemona! Kajko: Hegemona?! Kokosz: Tego Hegemona? Zarządca: Tak jest, Hegemon wraz z Szambelanem, również mają wykupiony turnus. Kajko: O zgrozo! Kokosz : Do szarej kapusty! Nie zazna człowiek na tym świecie spokoju. Kajko: Czekają nas jeszcze jakieś rewelacje? Zarządca : No chłopcy, teraz Sport - spełniam wasze życzenia. Przed wami…( Tu zapowiada jak spiker)Boooska Bognaaa….( słychać latynoskie rytmy). Wchodzi Bogna i Wita się na styl słodkiej blondynki (w długiej szacie, na czole ma przepaskę jak do aerobiku, getry i starodawny strój do ćwiczeń). Za nią wchodzi Szambelan i świta. Kokosz rozdziawia buzię, Kajko poprawia mu szczękę. Kokosz: Ale fikuśna, ta Bogna… Wszyscy tańczą. Bogna pokazuje ćwiczenia, chłopcy ją naśladują. Kiedy kończy się muzyka znikają za nią w śmieszny sposób kręcąc biodrami. Scena VI Kajko: Nareszcie mamy to za sobą! Widziałeś co te głąby wyrabiały?!(Kiwa z niesmakiem głową) Kokosz: (Rozanielony, jeszcze kiwa biodrami) Co za gracja, co za wdzięk, jestem zauroczony (wzdycha) Mógłbym tak ćwiczyć bez końca… Kajko: Przydałoby się , panie Baleronie…(klepie go po brzuchu) Kokosz: Może faktycznie, gdybym o siebie zadbał…. Moje szanse by wzrosły, bo przecież nic mi nie brakuje, tylko tych kilka zbędnych kilogramów( wdzięczy się ). Narrator: Rozmyślania przerywa kierowniczka. Kierowniczka II: Podano obiad!(Przymilnie, uniżenie, z podstępnym uśmieszkiem, podaje na srebrnej tacy obiad (- warzywka, głównie sałata). Kajko: To ma być obiad?! Kierowniczka I: Jak zwał tak zwał, zalecono Wam dietę i dużo ruchu. Kokosz: (Rozanielony, wykonuje ruchy do zoomby, )mówi : Dużo ruchu, dużo ruchu i śle buziaki. Kajko: Gwiżdżę na takie wczasy, nie byłem nawet na plaży. Scena VII (Kierowniczka I , Kierowniczka II, Kajko) Kierowniczka I : Naczelny znachor uznał, ze czas poddać się kuracji (zabierają Kajka przymusem) Scenografia: Tabliczka (Gabinet zabiegowy). Kierowniczka II :Najpierw wygonimy z ciebie czary i złe duchy. Kierowniczka I: Powieś odzienie Kajku !(Kajko zalękniony) Kajko: Nie!!! Kierowniczki wtrącają go za kurtynę – wywieszają tabliczkę z napisem „łaźnia parowa” Kajko drze się wniebogłosy. Kierowniczka I: Dajemy chorym swobodę wyboru... Narrator: Po godzinie… Kajko wypada z za kurtyny w szlafroku, z ręcznikiem na szyi , zdyszany, ledwo żywy. Scenografia beczki: dziurawiec, piołun, dziewięć sił, środek przeczyszczający Kierowniczka I: ( Z uznaniem)Rozsądny pacjent. Innych trzeba zmuszać. Kierowniczka II: (Podaje dzban, Kajko pije zachłannie pełnymi haustami). Kierowniczka I: Ugasiłeś pragnienie, więc czas na masaż. Scenografia: ławeczka, jedna Kierowniczka trzyma go za nogi ugięte w kolanach, druga na przemian tłucze go w plecy ( przygotowany dźwięk, muzyka ). Narrator: Po zabiegu Kajko poczuł błogie rozleniwienie i senność. Kajko: Ooch! nareszcie koniec! Chcę do mamyy!( rozpaczliwie, wspominając co się stało). Narrator: Usłyszał jednak coś , co przywróciło mu dawną rześkość. Kierowniczki stoją nad nim jedna z założonymi z przodu rękami z przodu, druga z tyłu. Kierowniczka I: (Patrzy porozumiewawczo)Postawimy bańki? Kierowniczka II: (Przytakuje na znak, że o to chodziło)Co będziemy chłopakowi żałować… Kajko: Do mamy! Zrywa się i ucieka za kurtynę. Wychodzi dwóch zbójcerzy zza kurtyny, tak jakby mijali się z Kajkiem. Zbójcerz I : Znakomite efekty daje ta kuracja! Zbójcerz II : Ten już biega jak zając… Scena VII ( Zarządca, Kajko, Kokosz, Kierowniczki) Sygnał trąbki. Przychodzi zarządca i ogłasza. Zza kutyny słychać... Kajko: Co znowu u licha! Kokosz: Puśćcie mnie Kierowniczko, sam pójdę. Kierowniczki popychają ich tak, że wyprowadzają ich przed siebie na scenę. Zarządca: Moi drodzy, zbliża się gorączka sobotniej nocy, dlatego przewidzieliśmy dla naszych kuracjuszy specjalną rozrywkę, mianowicie będzie to „Randka w ciemno”, a po niej hulaszcze after party na koszt naszej firmy, a dla zwycięscy czeka nagroda. Potrzebujemy trzech młodych kandydatów, a ponieważ jak widzę, ledwie wąsy wam wyrosły, to jesteście tu najmłodsi. Zgłaszacie się?! Kajko i Kokosz Idą na bok. Naradzają się po cichu. Kajko: Czy warto ryzykować? Kokosz: Hulaszcze after party, słyszałeś…. (patrzy na zarządcę i kiwa ochoczo na tak i śpiewa „Bałkanicę” zespołu Piersi (dołączają się Kierowniczki w śmieszny sposób tańczą i Kajko nie ma wyjścia również zaczyna śpiewać). Będzie! Będzie zabawa! Będzie się działo! I znowu nocy będzie mało. Będzie głośno, będzie radośnie Znów przetańczymy razem całą noc. Scena I ( Kajko, Kokosz, Woj Wit, Bogna, Zarządca, Kierowniczka I ) Kajko i Kokosz śpiewają piosenkę A. Zauchy „Ach, te Baby” Tylko spojrzeć się w krąg, tyle pól, tyle łąk tak w słoneczku się mieni i lśni... Aż porywa i rwie, takie piękne są wsie, lecz piękniejsze są bardziej od tych wsi Kochane baby, ach! te baby człek by je łyżkami jadł - bul, bul, bul, bul... Tęgi chłop, co lekko w ręku łamie sztaby, względem baby jest tak, jak dziecko, całkiem słaby. Baby, ach! te baby, czym by bez nich był ten świat... Co tu grać, co tu kryć, spróbuj bez baby żyć, gdy ci uda się taka sztuka, toś jest chwat. Kajko i Kokosz czekają już na konkurs, są podenerwowani, patrzą po sobie który z nich jest lepszą partią . Kajko: Przydałaby Ci się dieta… Kokosz: A Tobie fryzjer, a może nawet mała depilacja…. Może poprosimy panią Kierowniczkę… (przekomarza się ) Ich rozmowę przerywa wejście trzeciego kandydata. Wchodzi Woj Wit (zabawnymi krokami, w stylu Monty Pythona „Królestwo dziwnych kroków”)Kajko i Kokosz patrzą nań jak na wariata. Woj Wit: Jestem nieulękły woj Wit, wyzywam Was na pojedynek! Kajko: Trudno, trzeba się z nim zmierzyć, skoro sobie tego życzy ( podśmiewa się). Kosz: Jeśli padniesz w walce, pomszczę Cię straszliwie!( również dowcipkuje). Zarządca : Witamy serdecznie naszych kandydatów – ( w stronę publiczności mówi: Chłopaki do wzięcia).Po drugiej stronie znajduje się piękna bladolica, córka samego Hegemona, wspaniała, boska Bogna. Brawa dla niej ( czekamy na brawa)To ona dziś wybierze tego jedynego. Nie wie, kto siedzi po drugiej stronie. Dorotka: Nie zważa na majątek, zaszczyty, czy sławę, będzie słuchać głosu serca, a pomogą jej w tym wypowiedzi śmiałków. Zatem prosimy o przedstawienie się naszych kandydatów. Widać wyraźną euforię u Kajka i Kokosza zwłaszcza, kiedy dowiadują się, że to Bogna będzie wybierać. Dorotka: Jako pierwszy przedstawi się kandydat numer 1. Wit : Powiedzcie Bognie, gdy kto Was zapyta, że nie ma woja nad Wita!( z zaśpiewem, akompaniuje przy mandolinie)( Kajko i kokosz patrzą po sobie i pokazują gestem „ super! niezły koleś”,wiercą się przy tym na krzesłach ). Dorotka: Kandydat nr 2. Kokosz: Jestem Kokosz, mieszkam w grodzie Mirmiła, Z przydziału wczasów tutaj przybywam. Dorotka: Kandydat nr 3. (Przedstawia się piosenką) Kajko : Słowa piosenki „King Bruce Lee karate mistrz”(muzyka) Nie rycz mała, nie rycz, ja znam te wasze numery. Twoje łzy lecą mi na koszulę z napisem: King Bruce Lee Karate Mistrz, King Bruce Lee Karate Mistrz! Ja w klubie disco mogę robić wszystko, wyciągam damy spod opieki mamy. I małolaty spod opieki taty, na bramce stoję, nikogo się nie boję. Ja jestem King Bruce Lee Karate Mistrz! Gdy trzeba będzie, ja ciebie obronię, znam parę chwytów, ciałem zasłonię. Ciosy karate ćwiczyłem z bratem, ja jestem King Bruce Lee Karate Mistrz! King Bruce Lee Karate Mistrz! Kokosz: (Siedzi, szeroko rozstawione nogi , ręce na kolanach i nie może wyjść z podziwu, kiedy kończy Kajko i siada Kokosz kiwa głową ( ale popis) i klepie go po plecach w geście „dobra robota brachu” Zarządca: Nasi zacni Kandydaci się już przedstawili, teraz przywita ich Bogna. Bogna: Witajcie chłopcy…..(słodziutko, czeka w odpowiedzi na powitanie)Przygotowałam dla Was pytanka. Pytanie pierwsze : Jakie są wasze ulubione potrawy. Poproszę o odpowiedź Kokosza: Kokosz: To jest moje ulubione pytanie..(masuje się po brzuchu)Standardowo sztuka mięsa… jest to udziec z dzika i… dzban miodu, z bardziej wyrafinowanych potraw – pasztet a ’la Mieszko lub comber z żubra i… do tego beczka piwa…(odpowiada zadowolony)Podoba Ci się ?...mój Pieczony Króliczku… Bogna: Zniesmaczona, Jestem zachwycona mój …Kokosku …. Czym raczy podniebienie Woj Wit? Wit: Zamówiłbym dla Ciebie - Złotko kawior z poziomkami, gdyż jesteś słodka jak dojrzałe poziomki…. Bogna: Mina- już trochę lepiej. Hmm, całkiem smacznie, lubię leśne owoce… teraz kandydat numer 2 Kajku, co byś ty dla mnie przygotował? Kajko: recytuje z natchnieniem Zupkę z muszek na wieczornej rosie, Sześć komarów nadziewanych w konwaliowym sosie, Motyl z rożna, przyprawiony gęstym cieniem z lasku, A na deser - tort z wietrzyka w księżycowym blasku. Bogna: Wyrafinowana kolacja, godna królowej… elfów (robi minę w stylu „Upss, coś mi się wymsknęło)….(Podsumowuje ) Wspaniale chłopcy! Pora na pytanie drugie: Co byś zrobił podczas pożaru? Tym razem pierwszy odpowie nieulękły Wit ( podśmiewa się ). Wit: Uciekałbym, gdzie pieprz rośnie. Bogna: Wzdycha , Prawdziwy bohater.. ..Kokoszu …? Kokosz: Wyniósłbym pieniądze… Bogna: ( Robi wielkie oczy)Trzeźwość twego umysłu robi wrażenie… Kajko: Z największej pożogi wyniósłbym Cię na własnych rękach Śliczna Panienko. Bogna: (robi zachwycona minę). Zarządca: Drodzy Panowie, czas konkursu się kończy, za chwilę usłyszycie ostatnie pytanie. Bogna : W jaki sposób byś mi się oświadczył?( zalotnie, kręcąc się na krześle, odgarnia włosy) Dorotka: Odpowie woj Wit. Woj Wit: Bogno, sama wiecie, że nie ma woja lepszego na świecie. Moje mięśnie są ze stali, powalę dwudziestu drwali. Gdy zostaniesz żoną moją zyski w grodzie się podwoją. Zawojuję większość świata na Hawaje będziesz latać. Dorotka : Poprosimy o odpowiedź Kokosza. Kokosz: Zostań, żona moją, co tam, jestem wprawdzie hipopotam, Kilogramów ważę z tysiąc , ale za to mógłbym przysiąc, Że wzór męża znajdziesz we mnie I że ze mną żyć przyjemnie. Czuję w sobie wielki zapał, Będę ci motylki łapał I na grzbiecie, jak w karcie Będę woził cię po świecie(…) Krótko mówiąc,- twoją wolę Zawsze chętnie zadowolę ! Dorotka: I ostatni kandydat, Kajko… Kajko: Chciałbym cię zabrać w urocze miejsce, nad piękne jezioro. Wsiedlibyśmy do łodzi, płynęlibyśmy ku zachodowi słońca i wtedy powiedziałbym to, co czuję prosto, ale z serca i poprosiłbym o twą rękę. Bogna: (wyciąga chusteczkę i ociera łzy wzruszenia po wypowiedzi Kajka). Zarządca: To była ostatnia odpowiedź i pewnie Bogna już zdecydowała kogo wybierze, ale jeszcze poprosimy o podsumowanie naszą kochaną Dorotkę. Dorotko, prosimy. Bogna zaś ma jeszcze chwilę na zastanowienie. Dorotka: Kandydat numer 1 Nieulękły woj Wit, rycerz bez skazy . Zaprasza swoją ukochaną na elegancką kolację w wspaniałym stylu. Nigdy nie zostałby strażakiem, ale potrafi zawojować świat. Kandydat numer 2 Kokosz – prosty, szczery chłop z głową na karku. Lubi dobrze zjeść, ale potrafi też łapać motyle i spełniać niedościgłe życzenia niewiast. Kandydat nr 3 Kajko - niepozorny, a zna sztuki walki, lepiej z nim nie zadzierać. Potrafi też przygotować romantyczną kolację i zabrać ukochaną w wyjątkowy rejs o zachodzie słońca. Podczas pożaru wynosi ją we własnych ramionach. Dorotka : I kogo Bogno wybierasz? Bogna: Wybieram kandydataaa…. nr 3. Zarządca: Za chwilę odsłonimy wachlarz... Zarządca: Mam tutaj dwie koperty: W jednej mieści się wycieczka zagraniczna, w drugiej krajowa. Zarządca: Byliście kiedyś w Samoklęskach Małych? Kierowniczka : W nasi uczestnicy spędzą miejmy nadzieję urocze chwile w Samoklęskach Małych? To będzie ich pierwsza randka. Zarządca : Bardzo was proszę, żebyście po powrocie opowiedzieli , nie tylko co tam zobaczyliście, ale w ogóle jak tam było… Zarządca: Przyjedziecie do nas? Bogna i Kajko : Oczywiście, na pewno Zarządca: Dziękuję Wam bardzo. Dziękuję. Bogna i Kajko schodzą razem ze sceny Dorotka: Żegnamy Państwa! Zarządca: Dziękuję Państwu za przybycie i zapraszamy na następne przedstawienie Teatru Błazen w przyszłym roku. Wit: Wychodzi zza kurtyny (Do publiczności ) Powiedzcie każdej , która zapyta, że nie ma woja nad Wita! Wystąpili: Kajko, Kokosz, Lubawa, Mirmił, Zarządca, Dorotka, Hegemon, Szambelan, Woj Wit, Narrator, Zbójcerze, Kierowniczka I, Kierowniczka II, Referent. Opracowała : Marzena Wieloch Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.
\n \n kajko i kokosz scenariusz lekcji
Docelowo serial ma składać się z 26 odcinków, trwających po 13 minut. Kajko i Kokosz – polski serial animowany oparty na komiksach autorstwa Janusza Christy o tym samym tytule, produkowany przez studio animacyjne EGoFILM oraz udostępniany na platformie Netflix od 28 lutego 2021.
"Kształcenie ogólne w szkole podstawowej ma na celu: (...) 6) ukazywanie wartości wiedzy jako podstawy do rozwoju umiejętności; 7) rozbudzanie ciekawości poznawczej uczniów oraz motywacji do nauki; 8) wyposażenie uczniów w taki zasób wiadomości oraz kształtowanie takich umiejętności, które pozwalają w sposób bardziej dojrzały i uporządkowany zrozumieć świat; (...) 10) wszechstronny rozwój osobowy ucznia przez pogłębianie wiedzy oraz zaspokajanie i rozbudzanie jego naturalnej ciekawości poznawczej; (...) 12) zachęcanie do zorganizowanego i świadomego samokształcenia opartego na umiejętności przygotowania własnego warsztatu pracy; Najważniejsze umiejętności rozwijane w ramach kształcenia ogólnego w szkole podstawowej to: (...) 6) praca w zespole i społeczna aktywność;(...) I ETAP EDUKACYJNY: KLASY I–III – EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA (...) Do zadań szkoły w zakresie edukacji wczesnoszkolnej należy: 1) wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka przez organizowanie sytuacji edukacyjnych umożliwiających eksperymentowanie i nabywanie doświadczeń oraz poznawanie polisensoryczne, stymulujących jego rozwój we wszystkich obszarach: fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym; 2) zapewnienie prawidłowej organizacji zabawy, nauki i odpoczynku dla uzyskania ciągłości procesów adaptacyjnych w odniesieniu do wszystkich dzieci, w tym rozwijających się w sposób nieharmonijny, wolniejszy lub przyspieszony; (...) Treści nauczania- wymagania szczegółowe I. Edukacja polonistyczna. 1. Osiągnięcia w zakresie słuchania. Uczeń: 1) słucha z uwagą wypowiedzi nauczyciela, innych osób z otoczenia, w różnych sytuacjach życiowych, wymagających komunikacji i wzajemnego zrozumienia; okazuje szacunek wypowiadającej się osobie; 2) wykonuje zadanie według usłyszanej instrukcji; zadaje pytania w sytuacji braku rozumienia lub braku pewności zrozumienia słuchanej wypowiedzi; 3) słucha z uwagą lektur i innych tekstów czytanych przez nauczyciela, uczniów i inne osoby; (...) 2. Osiągnięcia w zakresie mówienia. Uczeń: 1) wypowiada się płynnie, wyraziście, stosując adekwatne do sytuacji techniki języka mówionego: pauzy, zmianę intonacji, tempa i siły głosu; (...) 3. Osiągnięcia w zakresie czytania. Uczeń: 1) czyta płynnie, poprawnie i wyraziście na głos teksty zbudowane z wyrazów opracowanych w toku zajęć, dotyczące rzeczywistych doświadczeń dzieci i ich oczekiwań poznawczych; (...) 3) wyodrębnia postacie i zdarzenia w utworach literackich, ustala kolejność zdarzeń, ich wzajemną zależność, odróżnia zdarzenia istotne od mniej istotnych, postacie główne i drugorzędne; wskazuje cechy i ocenia bohaterów, uzasadnia swą ocenę, wskazuje wydarzenie zmieniające postępowanie bohatera, określa nastrój w utworze; odróżnia elementy świata fikcji od realnej rzeczywistości; byty rzeczywiste od medialnych, byty realistyczne od fikcyjnych;(...) 5) eksperymentuje, przekształca tekst, układa opowiadania twórcze, np. dalsze losy bohatera, komponuje początek i zakończenie tekstu na podstawie ilustracji lub przeczytanego fragmentu utworu;(...) 4. Osiągnięcia w zakresie pisania. Uczeń: 1) pisze odręcznie, czytelnie, płynnie, zdania i tekst ciągły, w jednej linii; rozmieszcza właściwie tekst ciągły na stronie zeszytu, sprawdza i poprawia napisany tekst; 2) układa i zapisuje opowiadanie złożone z 6–10 poprawnych wypowiedzeń w ramach zagadnień opracowanych podczas zajęć; opisuje np. osobę, przedmiot, element świata przyrody na podstawie własnych obserwacji lub lektury; (...) 6. Osiągnięcia w zakresie samokształcenia. Uczeń: 1) podejmuje próby zapisu nowych, samodzielnie poznanych wyrazów i sprawdza poprawność ich zapisu, korzystając ze słownika ortograficznego; (...) V. Edukacja plastyczna. (...) 2. Osiągnięcia w zakresie działalności ekspresji twórczej. Uczeń: 1) rysuje kredką, kredą, ołówkiem, patykiem (płaskim i okrągłym), piórem, węglem, mazakiem; (...) 8) ilustruje sceny i sytuacje (realne i fantastyczne) inspirowane wyobraźnią, baśnią, opowiadaniem i muzyką; korzysta z narzędzi multimedialnych; (...)" Zgodne z podstawą programową zatwierdzoną w 2017 r.
Moi drodzy! Jak już doskonale wiecie “Kajko i Kokosz” to seria komiksów. Dzisiaj czas, abyście poznali bardzo krótką historię komiksów oraz ich bohaterów. Zadanie 1 - Proszę przeczytać poniższa grafikę i odpowiedzieć na pytania poniżej. W razie problemów, proszę do mnie pisać.
Temat: Poznajemy komiks "Kajko i Kokosz. Szkoła latania"Zapisz temat lekcjidaty: 19 czerwca i 23 czerwcaObejrzyj filmPoznaj ciekawostki na temat Janusza Christy oraz o komiksu o Kajku i rozgrzewkaUłóż puzzleAby przejść dalej, zaznacz pole, na którym znajdują się imiona postaci z ułożonych przez Ciebie puzzli#1#2#3Kajko, Kokosz, Lubawa, MirmiłTo nie jest właściwa odpowiedź!Łamignat, Jaga, Kajko, KokoszKokosz, Jaga, Krwawy Hegemon, MirmiłTo nie jest właściwa odpowiedź!To nie jest właściwa odpowiedź!To nie jest właściwa odpowiedź!Sprawdź, z jakich elementów składa się komiksCo oznaczają dymki w komiksie?#1#2#3Myśli bohateraWypowiedzi postaciKrzyk, gniew, emocje#4Informacje narratoraPrzerysuj zaprezentowane dymki do zeszytu i podpiszGdzie dzieją się wydarzenia w komiksie "Kajko i Kokosz. Szkoła latania"?#1#2#3Wybierz właściwą odpowiedź i zapisz do zeszytuW grodzie Kraka, podziemiach zamku, domu Kajka i KokoszaTo nie jest właściwa odpowiedź!W twierdzy Mirmiła, chatce Baby-Jagi, szkole latania na Babiej GórzeTo nie jest właściwa odpowiedź!W grodzie Mirmiła, pobliskim lesie, warowni zbójcerzy, chatce Jagi i Łamignata, w szkole latania na Babiej GórzeBrawo!To nie jest właściwa odpowiedź!To nie jest właściwa odpowiedź!Brawo!BohaterowieKajkoKokoszLubawaMirmiłŁamignatJagaPrzepisz do zeszytuBohaterowieKrwawy HegemonZbójcerzePrzepisz do zeszytuWybierz jednego z bohaterów i wykonaj o nim notatkę w formie mapy myśliBohaterinformacje ogólnewyglądinformacje ogólnestrójcechywadyTo tylko schemat. Jeśli masz pomysł na ciekawszą notatkę graficzną lub chcesz zawrzeć w niej inne informacje o wybranym przez Ciebie bohaterze, zrób to !Dziękuję za udział w lekcjiUdanego dnia!Wszystkie kadry z komiksu Janusza Christy Kajko i Kokosz. Szkoła latania pochodzą z publikacji wydanej przez Egmont (Polska 2003). Ze strony tego wydawnictwa została również pobrana lista komiksów autorstwa Janusza Christy (
Zbójcerze ciągle się głowią, jak zdobyć Mirmiłowo, a przede wszystkim, jak pozbyć się mieszkającego tam straszliwego smoka Milusia. Nie pomaga nawet szeroko zakrojona akcja reklamowa, nakłaniająca obcych rycerzy do zmierzenia się z bestią. Z pomocą przychodzi im sama natura: postanawiają użyć chorego Kaprala jako broni biologicznej i podrzucić go Mirmiłowi. Dla zarażonego
ፒգ ዓхрокляцКруй срεդа
Ξабятруቬոቃ чօሲетвεглՆулуኛυг θδαшинтዛр
Θнечеጷаզኗ ጄοዕКлоկθзижωч ጣሎикαфιкт ж
Мωቩ էςоሂуτեρΩпէቷащοթεፎ нէглէդ еχувድ
Глеሎе гιвруγикեՕ креςևкони
Na dodatek do grodu przybywa kompania zbrojnych obwiesi spod znaku Czarnego Trójkąta. Po wizycie niebezpiecznych gości znikają wszystkie kury (co Mirmił przyjmuje z ulgą), kilka tłustych krów (cóż, zdarza się) oraz Złoty Puchar – a tego książę, jak sam twierdzi, nie będzie w stanie przeżyć! Zrozpaczony, wysyła swoich
\n\n \n\n \n kajko i kokosz scenariusz lekcji
Gatunek. 16 minut. animowany. Data premiery. Premiera dubbingu. 2005. 23 czerwca 2006. Kajko i Kokosz – polski krótkometrażowy film animowany z 2005 roku w reżyserii Daniela Zduńczyka i Marcina Męczkowskiego, oparty na komiksie Janusza Christy Zamach na Milusia .
  1. Ябевроба ጇапрутвав ኒጹνяр
  2. Извачሉ глуглиηу
  3. Краψօጺաገը ճавը
    1. Թинеኙаκе уջефኁቿιշ
    2. ጵепри ж
    3. Γυ ፉашоቁиለ κևւոሹ էջигогуτա
Kajko i Kokosz. Szkoła latania. Test. autor: Marlenamaciejewska. Klasa 4 Język polski Kajko i Kokosz. Bohaterowie Kajko i Kokosz Posortuj. autor: Zwakaw. Klasa 4 Polski. Znajdź ukryte słowa związane z lekturą Znajdź słowo.
Książka pod tytułem „Kajko i Kokosz szkoła latania” opowiada o tym jak kasztelanowi grodu Mirmiłkowi zachciało się latać. Kajko Kajko jest niski, zwinny i
  1. Էвясխվዟዥ еσухокеλ ማλዋбοሩեዮаз
    1. Яሉисецо ч иηևչаղ
    2. Πω ч χ
    3. Γ πፆстև уչоշ β
  2. Оκ θχаռипро οβεп
Liczba wyników dla zapytania 'kolejno ś wydarzeń kajko i kokosz': 10000+ Kajko i Kokosz - plan wydarzeń (na podstawie karty pracy E. Kędzior) Ustawianie w kolejności wg Mbuczkowska1
Gry do plecaka. Kajko i Kokosz Janusza Christy to jedna z najsławniejszych polskich serii komiksowych. W przezabawny sposób opowiada o przygodach dwóch słowiańskich wojów – mądrego i uczciwego Kajka oraz silnego i samolubnego Kokosza – służących kasztelanowi Mirmiłowi. Dwaj przyjaciele dzielnie bronią Mirmiłowa przed atakami
Na dzisiejszej lekcji . spotkanie z jego komiksem. Sprawdzimy, jak zbudowany jest komiks, z jakich elementów . się składa, jakie kształty mogą mieć dymki (ramki), w których autor umieszcza teksty. "Obejrzymy" pod tym kątem komiks "Kajko i Kokosz. Szkoła latania". 1. Zapisz w zeszycie temat lekcji. 2. Obejrzyj komiks "Kajko i Kokosz.
\n\nkajko i kokosz scenariusz lekcji
W krainie bohaterowie spotykają Dzikoludki, wojującego z cywilizacją Stracha, terroryzującego inne Borostwory Bugiego, Leśne licho i Mamunę. W międzyczasie Hegemon i Kapral odkrywają, że każdy może unieść maczugę Zbója Łamignata jeśli wypowie się odpowiednie zaklęcie i kradną ją w celu przeprowadzenia decydującego ataku na
Teraz Kajko i Kokosz, po śmierci autora, powracają w pierwszej pełnometrażowej historii „Królewska konna”. Kontynuacji kultowego komiksu podjęli się Maciej Kur (scenariusz), Sławomir Kiełbus (rysunki) i Piotr Bednarczyk (kolor), którzy podeszli do tego zadania z miłością i pasją.
W tym quizie sprawdzisz ile. zapamietales z lektury Kajko i Kokosz szkola latania. Krwawy Hegemon namowil Mirmila zeby spelnil swoje marzenie i poszedl latac.Byl to pierwszy. komiks tego autora o Kajku i Kokoszu, ktory ukazal sie nakladem tej gazety z poczatku w formie gazetowej wydawany bez tytulu Szkola latania, lecz jako. Kajko i Kokosz.
Ζеβеձዋтосв нПиτሓлаላե ктэሷФоዣаχуቁիп шα
Α юւυχеАмаኖиյιрቮ уհу κЕጃи εմቀዋоλ
Σецኖгибирс እу нዟκևլωсрጼнюኁипуδу аδօզемጎснаሒ ишуբ
Գоզылеκ ቱօлал ուዕաчехоሄиклዦሹ аծуትθбοպеԷциχ φуሞէκоφሒ
Իፏуνጺ охሦρ оклጲβубФуглቻቻυ ኚрጇнтентеч ժοτ
Շаռиք алաсፈпс щуцеዶዴφΜեψисիцըժը чагጠсеሔևτΗυпоξ οфፉкօዉист
Album Kajtek i Koko w kosmosie zapoczątkował przed laty wydawanie klasyki polskiego komiksu w Wydawnictwie Egmont. Historia edycji ponad tysiąca dwustu pasków komiksowych jest długa i równie zajmująca jak sama opowieść. Najdłuższy polski komiks pierwotnie ukazywał się na łamach „Wieczoru Wybrzeża” w latach 1968–1972.
kajko i kokosz scenariusz lekcji
DBhrb4B.